top of page

Metoda projektu

Za twórcę metody projektu uważa się Williama Hearda Kilpatrica. Odpowiadając na krytykę nauczania prowadzonego w amerykańskich szkołach zaproponował w swojej rozprawie „The Project metod” w 1918 roku nową metodę.  Zachęcał nauczycieli do pracy metodą projektów. Chciał, aby naukę z różnych dziedzin skupiali wokół projektów, które miały polegać na zadaniach praktycznych oraz tematycznych ćwiczeniach podejmowanych przez samych uczniów. Miały one być odbiciem zainteresowań uczniów i nawiązywać do tego, co dzieje się w życiu codziennym dziecka.

Zdaniem profesor Lilian Katz metoda projektu w pracy z dziećmi w przedszkolu daje możliwość aktywnego i celowego działania dzieci w realizacji ustalonego wspólnie problemu czy tematu projektu. Poprzez aktywność własną i zaspokojenie ciekawości dzieci rozwijają swoje zainteresowania, umiejętności i wiedzę. Nabywają też kompetencje komunikacyjne i społeczne oraz uczą się odpowiedzialności za podjęte przez siebie zadania. Pracują indywidualnie, w małych grupach, a następnie w całym zespole. Istotą metody projektu jest to, że dzieci samodzielnie realizują podjęte zadania, a nauczyciel staje się w realizacji projektu przewodnikiem dzieci, wspiera je i pomaga organizować niezbędne doświadczenia, działania w zależności od opracowywanego tematu projektu.

Najważniejsze korzyści metody projektów:

  • Dzięki pracy metodą projektów możemy prowadzić badania na określony temat, możemy dotykać, smakować i przede wszystkim doświadczać! 

  • Metoda projektu pomaga stworzyć zgrany zespół, w którym dzieci przez pracę w grupie lub w parze uczą się rozwiązywania problemów, aktywnego słuchania, skutecznego komunikowania się, a także zdobywają poczucie własnej wartości.

  • Metoda projektu to metoda uczenia się, która umożliwia dzieciom aktywne zdobywanie wiedzy o świecie oraz praktyczne jej wykorzystanie.

  • Dzieci podczas pracy nad swoimi projektami mają zapewniony swobodny dostęp do różnych przedmiotów oraz pomocy nauczyciela.

  • To uczenie się przez działanie oraz podążanie za swoją ciekawością. Dzieci same wyznaczają kierunek projektu, gdy podczas pierwszej fazy projektu zadają pytania, na które później szukają odpowiedzi.

bottom of page