top of page
IMG_9163_edited.png

Metoda Numicon

Metoda Numicon to opracowany w Oxford University system wspierający rozwój myślenia matematycznego, sami twórcy określają go jako: „multisensoryczne podejście do nauczania arytmetyki, wykorzystujące ustrukturyzowane wzory rozwijające rozumienie liczb i zależności między nimi”.  Jej zadaniem jest stworzenie w umyśle dziecka obrazu liczby i jej wartości, poprzez nadanie jej wyobrażenia w postaci klocka o konkretnych rozmiarze, kolorze i ilości dziurek. 

 

Numicon to podejście do nauczania matematyki, które pomaga dziecku dostrzec powiązania między liczbami. Klocki Numicon to nie tylko przejrzysta reprezentacja abstrakcyjnych dla dzieci liczb, ale również atrakcyjne narzędzie do nauki i zabawy. Dzięki klockom Numicon nauka matematyki może być przyjemna i efektywna.

 

Zadanie klocków jest bardzo proste: mają w umyśle dziecka osadzić konkretny obraz wartości liczby. Każdy z klocków ma ściśle określony kolor, rozmiar, kształt i liczbę dziurek. Dzięki czemu dziecko abstrakcyjny dla niego znak liczby poznaje jako konkretny klocek. Klocki kojarzą się dzieciom z niczym innym jak z zabawą, dlatego system klocków może kształtować umiejętności matematyczne w umysłach najmłodszych dzieci. Dzięki zabawie klockami kształtujemy: pojęcia większy/mniejszy, parzysty/nieparzysty, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, dzieci poznają zegary, ułamki, procenty oraz rozwiązują pierwsze zadania z treścią.

Uwielbiamy przemycać pracę z klockami Numicon na różnych etapach w aktywnościach przedszkolaków. Dzieci niepostrzeżenie zaczynają dodawać, odejmować a nawet mnożyć w pamięci będąc dopiero w połowie przygody przedszkolnej! Z doświadczenia wiemy, że metoda przynosi niesamowite efekty.

 

Numicon pozwala na wizualizację skomplikowanych działań i zauważanie prawidłowości między nimi. Ważne jest dostrzeżenie przez dziecko, że między liczbami zachodzą związki, które najłatwiej zobrazować przez łączenie i zestawianie różnych rodzajów klocków. Praca z klockami pozwala na rozwijanie strony poznawczej, wspomaganie pamięci dziecka i rozwój orientacji przestrzennej. Zestawy nadają się nie tylko do pracy indywidualnej, ale sprawdzają się w pracy w parach czy większej grupie, dlatego często są wybierane jako pomoc dydaktyczna w grupach przedszkolnych ze względu na charakter integracyjny.

bottom of page